LAMİNE PARKE KULLANIM , BAKIM VE GARANTİ ŞARTLARI:

Bir parkenin dayanıklılığı ve direnci o parkeye yapılan doğru ve düzenli bir bakımla ilgilidir.
Lamine parke dikkatli kullanılıp, doğru bakım yapılırsa çok uzun yıllar boyunca ilk günkü halini muhafaza edecektir.


Aşağıdaki kullanım koşullarına ve bakım talimatlarına uymanız parkenizin ömrünü
uzatacaktır.

• - Lamine Parke'nin döşendiği ortam 18-22 C° ve %50-60 nem oranları arasında olmalıdır.
• - Sandalye ve masa ayaklarının altına koruyucu keçeler monte edilmelidir. Özellikle ofislerinizde ve çalışma alanlarınızda sandalye altlarında şeffaf koruyucular kullanmalısınız.
• - Ağır ve kesici mobilya ayaklarının parkeyle olan direkt temasından kaçının. Mobilyaların (sandalya, masa, sehba vs.) parke ile temas eden ayaklarının keçe ile kaplanması parkenin uzun ömürlü kullanımı için tavsiye edilir. Bu tür malzemelerin yerleri değiştirilirken mutlaka parkeye sürterek değil kaldırarak yapılması gerekmektedir.
• - Ev girişlerinde paspas bulundurulması tavsiye edilir.
• - Kum, taş ve sudan parkenizi koruyun. Kir ve çakılların parkeye zımpara etkisi yapacağını ve çizeceğini unutmayın.
• - Çivili topuklu ayakkabı ile parkelerin üzerine basılmaması tavsiye edilir.
• - Tekerlekli sandalyelerinizdeki tekerleklerde yumuşak tekerleklerin kullanıldığına dikkat edilmelidir. Büro ortamlarında bu tip tekerlekli sandalyelerin altına buna uygun imal edilmiş plastik koruyucuların kullanılmasına dikkat edilmelidir.
• - Parkenin direkt su ile temas etmemesine dikkat edilmelidir.
• - Altı ıslak ayakkabıların ,kuruması için açık bırakılan şemsiyelerin parkenin yüzeyinde kabarma yaratabileceğini ve parkeyi soldurabileceğini unutmayın.
• - Parkenin temizliğinde suyu çok (bol) kullanmayınız.
• - Lamine Parkenizin düzenli aralıklarla temizlenmesi tavsiye olunur.
• - Parke üzerine yapışmış kirleri nemli bez ile temizleyiniz. Parkenin üzerindeki toz süpürüldükten sonra, duru su ve sabun kullanınız. Ağır deterjanlar ve amonyak içeren solventlerin cilaya hasar verebileceğini unutmayınız.
• - Temizlik yaparken daima çok iyi sıkılmış bir bez kullanın. Doğal temizleyici (ahşap temizleyici) ürünler kullanmaya özen gösterin.
• - Daima iki kova kullanın. Biri temizlik için, diğeri ise bezinizi durulamak için olmalıdır.
• - Bezinizi parke üzerinde sıkmayın.
• - Micro-fiber bezler kullanmayın. Doğal olmayan deterjan ve metal parçacıklı temizlik bezleri kullanılmamalıdır.
• - Temizlik yaparken alkol ve benzeri maddeler kullanmayın ve sadece duru suyla temizlik yapmayın.
• - Yerden ısıtmalı ortamlarda yere yapışan paspaslar kullanmamaya dikkat ediniz, aksi takdirde parke ile kimyasal bir reaksiyona girebilir.


Ortamın nemi ile ilgili dikkat edilmesi gereken hususlar :

Lamine parkenin döşendiği ortamın nemi genellikle dikkat edilmeyen bir faktördür. Ağaç canlı bir malzeme olup, hava ile temasından dolayı nefes alan ve çalışan bir dokuya sahiptir. Nem oranı çok düşük olursa malzeme daralacaktır. Bu durumda küçük veya orta küçük derzler oluşabilir. Bu durumun tersi olan yüksek nem oranı ise ağacın şişmesine ve kabarmasına yol açar. Oda ısıtıldığında, dışarıdan gelen taze hava ile içerideki hava kabul edilemeyecek bir bağıl nem nisbetine ulaşır. Bu hususa müdehale edilmesi ve ideal bağıl nem oranına ulaşılması gereklidir. Özellikle büyük hacimli mekanlarda kullanıldığı zaman, ortamın ısı ve rutubetinin ani ve aşırı değişikliklere uğratılmaması tavsiye edilir. Bu tamamen doğal bir süreçtir. Bu oluşumları hata olarak değerlendirmemek gerekir. İdeal ortam sıcaklığı 18-22 C° ve ideal bağıl nem oranı % 50-60 arasında olmalıdır.
Ortamın ilk kez veya uzun bir aradan sonra tekrar ısıtılmasında ısıtma işleminin kademeli olarak yapılmasına dikkat edilmelidir. Böyle bir durumda nemlendir ici bir cihazın da ısıtma yapılan ortamda kullanılması tavsiye edilmektedir.
Lamine parkelerin döşendiği günkü görüntüsünü muhafaza etmesi için, döşendikleri ortamların mümkün olduğu kadar aşırı ve ani ısı, rutubet değişikliklerinden korunması tavsiye edilir.


UYARI:
PARKE DÖŞENDİKTEN SONRA YAPILMASI ZORUNLU OLAN UYGULAMALAR.:
İnsanın kendini en rahat hissedebileceği ideal oda ısısı 20° C ve bağıl nem nispeti de %50-
65’tir.İmalat prensiplerine bağlı olarak lamine parke yukarıda belirtilen şartlarda herhangi bir fiziksel değişikliğe uğramaz.

ANCAK...

Belirtilenden farklı bir ısı ve bağıl nem ortamında döşenmesi veya döşendikten sonra maruz kalması halinde, parkede çatlaklar oluşması ,parkenin kabarması ve oluklaşması çok muhtemeldir. Hatta bazı aşırı durumlarda üst tabaka alttakinden ayrılabilir. Özellikle soğuk mevsimlerde odadaki bağıl nemin kontrol edilmesi (ölçülerek alçaltılması veya yükseltilmesi) bu açıdan özel bir önem arz eder .Ahşap rutubete ve aşırı sıcaklığa karşı hassas bir malzemedir. Bilhassa yeni binalarda ve etrafta havuz,yeşil bitki (çimen,ağaç v.b.) gibi nem oluşumuna sebebiyet veren etkenlerden dolayı odalarda aşırı nem oluşmaktadır.Eğer parke döşendikten sonra bir hafta içinde evde oturulmayacak ise;


1) MUTLAKA HER GÜN CAMLAR AÇILARAK NEMİN DIŞARIYA ÇIKIŞI SAĞLANMALI VEYA HERHANGİBİ BİR ISITICI İLE İÇERİDE OLUŞAN NEMİN KURUTULMASI
GEREKMEKTEDİR.

2) PARKELERİN ÜZERİ KARTONDAN MALZEMELERLE BOŞLUK VERİLMEDEN
KARTONLARIN ARALARI KOLİ BANTLARIYLA YAPIŞTIRILMAK SÜRETİ İLE KAPATILMALIDIR.


Aksi takdirde içeride oluşacak (perde,halı,koltuk v.s olmadığından) nemi yerdeki ahşap parke emecektir.Bu durumda parkede göze hoş gelmeyen dalgalanmalar ve deformasyonlar meydana gelecektir.
Lamine parkeler direk güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır.Camlar kağıt veya benzeri malzemelerlekapatılmalıdır.Aksi takdirde parkelerde kavrulma,çatlama ,dudaklanma ve cila yüzeyinde solma gibi deformasyonlar oluşabilecektir.


Garanti Kapsamındaki konular:

• - Firmamızın onaylamadığı ekipler tarafından yapılmış uygulamalar garanti kapsamı dışındadır.
• - Firmamızın onayladığı ekipler tarafından yapılmış uygulamalarda üreticinin üretim hatası olarak kabul ettiği konular aşağıda sıralanmıştır :
• - Üst katmanla taşıyıcı katmanın birbirinden ayrılması, kopması,
• - Birleştirici profillerin, parke geçiş kanallarındaki firma toleransı olarak kabul edilen orandan daha fazla meydana gelen uyumsuzluk,
• - Cila üzerinde meydana gelen (dış ortamdan kaynaklanan ve kimyasal etkiler haricinde) sebepsiz yere soyulmalar ve dökülmeler,
• - 3 parçalı parkeyi oluşturan lamellerin birbirinden ayrılması,
• - Parkeyi oluşturan lameldeki (lamellerdeki) sebepsiz yere, su basması, alttan rutubet vs. harici kabarmalar, şekil bozulmaları meydana gelmesi.


Garanti Dışı Şartlarımız :

• - Lamine Parke sınıflandırması kendine özgü doğal karakterleri baz alınarak uzman personelimiz tarafından özenle yapılmaktadır. Renk ve dokuları ağacın karakteristik özelliği olup, imalat kusuru değildir.
• - Sivri uçlu cisimlerin (kum, ufak taş partikülleri, noktasal yükler) meydana getirdiği parke yüzeyindeki çizilme ve ezilmeler garanti kapsamında değildir.
• - Su basması, rutubet sonucu oluşan parkedeki hareketler, kabarmalar ve kalkmalar garanti kapsamında değildir.
• - Kendi firmamızın taşeron ustaları dışında montajdan kaynaklanan her türlü sorun, parke profillerinin kırılması, temiz ve itinalı çalışmama sonucu oluşan tutkal lekeleri, eksik tutkal kullanımı, kalitesiz uygulama malzemeleri ve işçilikler ve bunların doğuracağı her çeşit sorun kesinlikle garantimiz altında değildir.